You are currently viewing Model DISC, a wnętrze
wnetrze z charakterem

Model DISC, a wnętrze

Czy nie zastanawialiście się nad kwestią doboru wystroju wnętrza do charakteru? By pokusić się o głębszą analizę swoich zachowań, preferencji, naszych plusów dodatnich jak i plusów ujemnych, które doprowadziłyby nas do stworzenia idealnego wnętrza pod nas samych? Dlatego biorę na tapetę znany model DISC, dzięki któremu dopasowanie stylu wnętrza może okazać się mniejszym wyzwaniem. Postaram się na tapetę wziąć takie style jak: glamour, klasyczny, vintage, loft, skandynawski, eko architektura, boho, rustykalny, nowojorski, czy prowansalski.

Wstęp

Zainspirowała mnie do wnikliwej analizy książka pt: Rozwiń Skrzydła – Merrick Rosenberg, Daniel Silvert, w której autorzy na przykładzie gołębi, orłów, papug oraz sów opisują jak udoskonalić relacje w życiu zawodowym jak i osobistym. A że nasz dom odgrywa ogromną rolę w naszym życiu zarówno osobistym jak i coraz częściej zawodowym, warto pochylić się nad modelem DISC w kontekście designu bądź wystroju wnętrz dopasowanego do naszego stylu zachowania, który może być kombinacją czterech modeli behawioralnych opisywanych przez autorów.

Model DISC

Model osobowości DISC został opisany przez amerykańskiego psychologa Williama Marstona. Podzielił ludzi na dwie przeciwstawne pary pod względem temperamentu. Pierwsza para to postawy otwarte na kontakt z innymi, ekstrawertyczne (Outgoing) oraz introwertyczne, powściągliwe (Reserved). Drugą parą są postawy zorientowane na ludzi (People Oriented) oraz na zadania (Task Oriented). Następnie powstały cztery główne osobowości: Dominant, Influencing, Steady, Cautious, od pierwszych liter nazw osobowości wziął się właśnie model DISC.

Osobowość dominująca (Dominant) – styl glamour, loft, a może nowojorski

Otwartość i nastawienie na zadania, szybka praca i szybko widoczne efekty swoich działań. Oto pierwszy styl zachowań. Osoby te lubią wyzwania oraz nie boją się podejmować ryzyka, jednak czasami mogą działać bardzo impulsywnie i podobnie reagować. Dobrzy liderzy w domu i w pracy, czasami wymagający kontroli, bo umykają szczegóły. Muszą mieć wolną rękę, bo inaczej nie są wydajne. Takie osoby mogą czuć się dobrze we wnętrzach eleganckich, nowoczesnych i spektakularnie wyglądających. Takich, gdzie widać sukces, dobrobyt lub nawet przepych. Dlatego do osób D dobrałam styl glamour, loft lub nowojorski.

Osobowość inspirująca (Influencing) – styl boho i eko architektura

Zaś osoby z tej grupy są idealnymi kandydatami na liderów. Potrafią kierować kolegami lub być duszą towarzystwa na prywatce. Otwarci, nastawieni na ludzi, nie rzeczy, kreatywne i pomysłowe. Są to osoby otwarte i nastawione na ludzi, dodatkowo są kreatywne i niesztampowe. Meczą się rutyną, co może mieć przełożenie w braku odnalezienia się w zbyt ułożonych i zorganizowanych miejscach. Do tego rodzaju osobowości pasuje mi styl boho i eko architektura, gdzie kreatywność, ciepło i różnorodność biorą górę nad przepychem czy idealnie zaplanowanymi przestrzeniami. Tutaj pojawią się niszowi projektanci i producenci tacy jak my https://www.kreatywnykolektyw.pl/sklep/:).

Osobowość stabilna (Steady) – styl klasyczny, rustykalny lub vintage

Nastawienie na ludzi poprzez skromne i rzetelne uczestniczenie w pracy zespołowej. W życiu prywatnym cenią sobie poczucie bezpieczeństwa oraz rodzinę, dlatego też bardzo ważna jest dla nich równowaga między pracą a życiem osobistym. Tutaj stabilizacja ma duże znaczenie, dlatego wnętrza w których przebywają takie osoby powinny być stonowane, jednolite, bez specjalnych kontrastów czy ekstrawagancji. Polecam więc wnętrza klasyczne, rustykalne bądź vintage, które moim zdaniem są doskonałym uzupełnieniem ułożonych osobowości.

Osobowość rozważna (Cautious) – styl skandynawski bądź prowansalski

Ten typ osobowości nastawia się na zadania nie ludzi, która potrzebuje spokoju i samodzielności by efektywniej pracować. Zdecydowanie samotnik i domator. Wszystko wykonuje lepiej gdy robi to sam. Są to osoby wytrwałe, dążące do celu. Lubią się rozwijać, mają pasje. Nie lubią kontroli i ograniczania wolności stąd preferencje elastycznych godzin pracy. Dla tych osób styl skandynawski czy prowansalski jest idealny ze względu na przyjazność takowych wnętrz. A że to domator to będzie w domu spędzał dużo czasu, dlatego drewno, beż, biel i ciepłe dodatki zrobią swoje.

DISC ma moc

Świat osobisty jak i zawodowy byłby lżejszy i łatwiejszy, gdyby model disc był powszechnie stosowany. Ten artykuł powstał pod wpływem inspiracji i wagi w/w książki, którą gorąco polecam! Dla tych co wolą czytać w internecie polecam https://disc-polska.pl/disc/. Czytajcie i poznawajcie zarówno siebie jak i najbliższych. W miarę uświadamiania sobie jaka moc drzemie w każdym z nas, pewne projekty, takie jak zaprojektowanie własnego wnętrza, nie będą już wyzwaniem. A Twoje wnętrze będzie miało Twój charakter:).

Dodaj komentarz